Δομή Επανάληψης “Για” – θεωρία & Ασκήσεις

Η Δομή Επανάληψης “ΓΙΑ”

Στις περιπτώσεις εκείνες που γνωρίζουμε από την αρχή πόσες επαναλήψεις θα πραγματοποιηθούν στην άσκησή μας, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη δομή επανάληψης «ΓΙΑ…». Αυτός είναι και ο περιορισμός που έχουμε σε αυτή τη δομή ,ότι δηλαδή αν δεν γνωρίζουμε πόσες φορές θα πραγματοποιηθεί η επανάληψη δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη δομή επανάληψης «ΓΙΑ…», ο λόγος θα γίνει κατανοητός αν μελετήσουμε το πώς συντάσσεται η δομή αυτή:

Η γενική μορφή σύνταξης της επανάληψης «ΓΙΑ…ΑΠΟ…ΜΕΧΡΙ…» είναι η εξής :

ΓΙΑ ( ΜΕΤΡΗΤΗΣ) ΑΠΟ (ΑΡΧΙΚΗ ΤΙΜΗ) ΜΕΧΡΙ (ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ) ΜΕ_ΒΗΜΑ (ΒΗΜΑ)
                                  { Ομάδα εντολών }
                            ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ

Μελέτη λειτουργίας της επαναληπτικής δομής «ΓΙΑ» :

1. Αρχικά εκχωρείται στο μετρητή η αρχική τιμή,
  2. Ο μετρητής συγκρίνεται με την τελική τιμή, και αν η λογική συνθήκη είναι αληθής τότε μόνο συνεχίζεται η εκτέλεση των εντολών της επανάληψης.
  3. Αφού εκτελεστεί η ομάδα εντολών, πριν τελειώσει η επανάληψη ο μετρητής μεταβάλλεται (αυξάνεται ή μειώνεται, αναλόγως του βήματος)
  4. Ο μετρητής συγκρίνεται πάλι με την τελική τιμή και η επανάληψη θα πραγματοποιηθεί ξανά μόνο στην περίπτωση που η λογική συνθήκη είναι αληθής.
  5. Όταν ο μετρητής ξεπεράσει την τελική τιμή (αν έχουμε θετικό βήμα ) ή αντίστοιχα αν λάβει τιμή μικρότερη της τελικής (αν έχουμε αρνητικό βήμα) τότε η επανάληψη τερματίζεται.

Παρατηρήσεις:

• Η αρχική τιμή, η τελική τιμή και το βήμα μεταβολής μπορεί να είναι αρνητικοί αριθμοί ή θετικοί αριθμοί και δεν είναι απαραίτητο να είναι ακέραιοι.
  • Η αρχική και η τελική τιμή μπορεί να είναι μηδέν.
  • Αν το βήμα μεταβολής είναι 1 τότε μπορεί να παραληφθεί.
  • Το βήμα μεταβολής δεν πρέπει να είναι μηδέν γιατί υπάρχει κίνδυνος μη τερματισμού του αλγορίθμου.
  • Αν αρχική τιμή < τελική τιμή τότε:
  • Πρέπει το βήμα μεταβολής να είναι θετικό αλλιώς δεν θα τερματίζεται ο αλγόριθμος.
  • Η εκτέλεση των εντολών που έπονται του ελέγχου θα σταματήσει όταν ο μετρητής > τελική τιμή.
  • Αν αρχική τιμή > τελική τιμή τότε:
  • Αν το βήμα μεταβολής είναι θετικό δε θα εκτελεστούν καμία φορά οι εντολές που έπονται της εντολής ελέγχου,
  • Αν το βήμα μεταβολής είναι αρνητικό, η εκτέλεση των εντολών που έπονται του ελέγχου θα σταματήσει όταν μετρητής < τελική τιμή.

ΑΣΚΗΣΕΙΣ

Άσκηση 1
Να πραγματοποιηθεί  πρόγραμμα ο οποίο θα δέχεται 200 τυχαία ονόματα και θα μετρά πόσες φορές εμφανίζεται το όνομα «Άννα» .

Άσκηση 2
Να πραγματοποιηθεί πρόγραμμα το οποίο θα δέχεται 150 τυχαίους αριθμούς και θα μετρά το άθροισμα των πολλαπλασίων του 5.

Άσκηση 3
Να πραγματοποιηθεί πρόγραμμα το οποίο θα δέχεται 100 τυχαίους αριθμούς και θα υπολογίζει το μέσο όρο των περιττών.

Άσκηση 4
Σε έναν αγώνα δρόμου έλαβαν μέρος 50 αθλητές. Να πραγματοποιηθεί πρόγραμμα το οποίο θα δέχεται τις επιδόσεις των αθλητών και τα ονόματά τους και θα εμφανίζει το όνομα του νικητή. Θεωρήστε ότι δεν υπάρχουν αθλητές με τον ίδιο χρόνο.

Άσκηση 5
Διαβάζονται οι βαθμοί και τα ονόματα 20 μαθητών στο μάθημα της ανάπτυξης εφαρμογών. Να δημιουργηθεί πρόγραμμα το οποίο θα υπολογίζει:
Α. Το ποσοστό των μαθητών που είχαν βαθμό πάνω από 16 .
Β. Το μέσο όρο των 20 μαθητών.
Γ. Το όνομα του καλύτερου μαθητή.
Δ. Το όνομα του χειρότερου μαθητή.

Να γραφεί πρόγραμμα το οποίο να διαβάζει Ν αριθμούς και να μετρά:
                Α. Πόσοι από αυτούς είναι θετικοί
                Β. Πόσοι από αυτούς είναι άρτιοι
                Γ. Πόσοι είναι αρνητικοί και περιττοί.

Άσκηση 6.
Να πραγματοποιηθεί πρόγραμμα το οποίο θα υπολογίζει το άθροισμα:  Σ = 10 + 20 + 30+…+ 200

Άσκηση 7.
Να πραγματοποιηθεί πρόγραμμα το οποίο θα υπολογίζει το αποτέλεσμα της παράστασης:   Σ = 1^2 – 2^2 + 3^2 -4^2+…+ n^2

Άσκηση 8.
Να πραγματοποιηθεί πρόγραμμα το οποίο θα υπολογίζει το άθροισμα:   Σ = 3+6+9+…+300

Άσκηση 9.
Να πραγματοποιηθεί πρόγραμμα το οποίο θα υπολογίζει το άθροισμα :  Σ = 5^2 + 10^4 + 15^6 +…+ 30^12

Άσκηση 10.
Να δημιουργηθεί πρόγραμμα το οποίο θα υπολογίζει το άθροισμα των ακεραίων αριθμών από το 1 μέχρι το 500.

Άσκηση 11.
Να δημιουργηθεί πρόγραμμα το οποίο θα υπολογίζει το γινόμενο των πολλαπλασίων του 4 από το 100 μέχρι το 200.